کوثر ولایت
 
 
جستجو << < فروردین 1397 > >>
شن یک دو سه چهار پنج جم
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


کاربران آنلاین
  • ابراهيمي
  • وجیهه السادات بدری
  • کوثرابوقداره فیلی
  • ترنم
 روزگار غريبيست.خيابان ها، كوچه ها و بازارهاى شهرمان و حتى فضاى مجازيمان، آدمى را به ياد ميدان مسابقه مى اندازد. مسابقه اى نامحسوس كه شركت كنندگانش بسيارى از  زنان و دختران شهر هستند. مسابقه خودنمائى، جلوه گرى و زيباتر به نظر رسيدن! همه سعى مى كنند ظاهرشان بهترين باشد و از قافله عقب نمانند، پس مجبورند هر روز به رنگى درآيند و روز به روز از خودشان  و آنچه بايد باشند فاصله مى گيرند. شايد برخى از آنها خودشان ندانند كه وارد مسابقه و رقابت شده اند و از سوى صدها و هزاران جفت چشم پاك و ناپاك داورى مى شوند. اما يك تماشاچى بيطرف كه از دور تماشايشان مى كند، احساس مى كند آنها تنها با همين هدف از خانه بيرون آمده اند. 

براستى جايزه اين صورتهاى نقاشى شده و موها و بدنهاى نمايان چيست؟ خط پايان مسابقه كجاست؟ اصلا كدام جايزه مى تواند تاوان معصوميت و حياى از دست رفته شان باشد؟ كدام جايزه مى تواند پاسخگوى ارزش و شخصيت لگد شده يك زن مسلمان باشد؟ زنى كه چون كالايى بى ارزش و پست، جسم و روحش را در معرض ديد مى گذارد! 

اما مسابقه ديگري هم در كار است، مسابقه اى به عظمت همه تاريخ كه شركت كنندگانش زنان و دختران از اول تاريخند، اما از جنس ديگر. زنان و دخترانى كه به مسابقه شان ايمان دارند، داورش را هميشه حى و ناظر مى بينند و تشويق فرشتگان عرش و لبخند رضايت مادر خوبى ها و پاكى ها، حضرت زهرا، برايشان بس است!

 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[جمعه 1396-12-18] [ 09:15:00 ق.ظ ]
بیست و هشت اسفند 95 اتوبوس را تحویل گرفته بود. سفید, تمیز و نوی نو.

برای خریدنش هشت صد میلیون تومان هزینه کرده بود. اما در طول آن چند روز نتوانسته بود مسافری پیدا کند و ناگزیر شده بود به پیشنهاد شهرداری اصفهان فکر کند.

پیشنهادی که برای ماشین صفر و شیک او گران تمام می شد.

«راهیان نور در ایام نوروز»

صبح روز 5 فروردین سال 96 سوار اتوبوس شدیم و به طرف خرمشهر به راه افتادیم. از همان ابتدا فهمیدیم با راننده ای هم سفریم که پرستیژ خاصی دارد. ظاهری بسیار آراسته و تمیز داشت و تاکید زیادی روی تمیزی و نظافت اتوبوس می کرد.

به طوری که با هربار پیاده شدن مسافران و سوارشدنشان ماشین را از نظر می گذراند و دائم به مسافران تذکر می داد. ما هم تا حد امکان در تمیز نگهداشتن اتوبوس با او همکاری می کردیم, چون اولین مسافران خوشبخت آن خوش رکاب بودیم. 

تقریبا همه چیز به خوبی پیش می رفت تا به خرمشهر رسیدیم و وارد اردوگاه شدیم. اردوگاه شهید باکری خرمشهر. 

شب بود و سطح اردوگاه ناهموار و خاکی و از همان جا نگرانی های آقای راننده شروع شد. از فردا گاه و بی گاه باران می گرفت و زمین ها را گل چسبناکی می پوشاند.

با هر بار بازدید از مناطق جنگی و سوار و پیاده شدن, دغدغه آقای راننده و همه مسافران این بود که کف اتوبوس تمیز بماند. راننده با پهن کردن روزنامه کف اتوبوس و مسافران با مالیدن کف کفش ها به سنگ ها قبل از سوار شدن.

اما شلمچه داستان دیگری داشت. از اتوبوس که پیاده شدیم, پاهایمان تا مچ در گل فرو رفت و بارش باران عربی هنوز هم ادامه داشت.

مسیراتوبوس تا یادمان شهدا شلمچه را, با فرورفتن در گل طی کردیم.

برخی کفش هایشان را درآورده و پاها را عریان در گل فرو می بردند.

 چنان حس خوبی بود که حسرتشان را خوردیم. انگار تمام انرژی های منفی درونشان را در خاک شلمچه جا می گذاشتند و سبکبار باز می گشتند.

وقتی برگشتیم تا سوار اتوبوس شدیم, راننده پای ماشین ایستاده بود و به این فکر می کرد چه بلائی سر اتوبوس نازنینش بیاید.

هرکس سعی می کرد کفش هایش را در آب چاله هایی که نزدیک اتوبوس بود بشوید. قبل از سوار شدن هر مسافر, راننده کفش های او را بررسی می کرد و سپس به او اجازه سوار شدن می داد.

تمامی پله های اتوبوس را با روزنامه و پارچه پوشانده بود. 

روز بعد که عازم شط اروند بودیم با بیرون آمدن از اردوگاه باصحنه عجیبی روبرو شدیم .

آقای راننده یک یک مسافران را مجبور می کرد, کفش هایش را درآورده در پلاستیک بگذارد و بعد سوار بشود.

غرغر همه شروع شد. چاره ای نبود کفشها را در آوردیم و در پلاستیک گذاشتیم و با جوراب وارد اتوبوس شدیم.

هنگام پیاده شدن در درگاه اتوبوس, کفش ها را از پلاستیک درآوردیم و دوباره پوشیدیم و این ماجرا ادامه داشت.

به هرحال گذشت. سفر چند روزه ما تمام شد و من به این فکر می کردم که هر اتفاقی ظاهری دارد و باطنی.

هر چند ظاهر این سفر برای راننده و اتوبوسش خوشایند نبود, اما پشت پرده ماجرا شاید بیمه شدن راننده و اتوبوسش به واسطه شهدا باشد.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[یکشنبه 1396-12-06] [ 12:56:00 ب.ظ ]
نامت چيست؟ نشانت چيست؟ عزيز دل كدام مادر بوده اى؟ پاره تن كدام پدر بوده اى؟ پشت و پناه كدام برادر بوده اى؟ نميدانم آيا خواهرى داشته اى؟ 

 

اصلا مگر اينها مهم است ؟ مگر مهم است كه در اين حجم بزرگ تابوت، پاره هاى استخوانى بيش نباشد، وقتى پس از گذشت چندين سال از شهادتت ، خواهرانى پيدا كرده اى كه زينب وار به دورت حلقه زده و ترا چون نگينى دربر گرفته و برايت اشك مى ريزند. وقتى همه مادران برايت مادرى مى كنند و همه پدران داغت را بر سينه دارند. 

 

تو خوب ميدانستى كه با شهادت، چنان اسم و رسمى پيدا مى كنى كه ديگر نيازى به نام و نشان ندارى، براى همين حتى نام و نشانت را هم جا گذاشتى. سبكبار تر از اين هم مگر مى شود؟

 

با خدا  چه معامله اى كرده بودى كه پس از سالها، بهشت را با خود به زمين مى آورى، دلها را مى لرزانى و قلبها را به سوى خود مى كشى؟ مگر جز اين است كه هنوز زنده اى و آرمانت را فرياد مى كشى؟ 

 

كاش مادرت بداند كه پسرش غريب و تنها نيست، كاش مادرت بداند پسرش نور چشم همه است، كاش مادرت زنده باشد!

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[پنجشنبه 1396-12-03] [ 06:41:00 ق.ظ ]
امروز سه شنبه است. ساعت 6 بعد از ظهر نوبت دارم. نوبتی که از چند مال پیش گرفته ام و ماههاست در انتظار فرا رسیدن آن هستم.

از دو سه روز قبل طوری برنامه ریزی کردم که بتوانم سه شنبه با خیال راحت به مطب بروم و چند ساعت از وقتم را آنجا به انتظار بگذرانم.

قابل پیش بینی است, وقتی مجبوری چند ماه برای گرفتن نوبت انتظار بکشی, حتما چند ساعتی هم بیاید داخل مطب تلف کنی.

ساعت دو بعد از ظهر به دلم می افتد تقویم را بردارم و از تاریخ امروز مطمئن شوم.

تقویم رومیزی را برمی دارم نمی دانم چرا هوس تابستان کرده است. تقویم را ورق می زنم و به اسفندماه که می رسم از تعجب خشکم می زند. آه از نهادم بلند می شود.

دوشنبه 16 اسفند و سه شنبه 17 اسفند و نوبت من 95/12/16 ساعت 6 ساعت. فکر می کنم خطای چشم است یا شاید این صفحه مربوط به ماه دیگری باشد دوباره با دقت نگاه نه, درست است.

امروز هفدهمین روز از اسفندماه 95 است و من نوبتی را که از 5-6 ماه پیش به سختی گرفته بودم, به همین راحتی از دست دادم.

حال من مانده ام و تکه کاغذ سفید باریکی که تنها یک تاریخ و ساعت آن هم بامداد روی آن نوشته شده است. کاغذی را که چند ماهیست گوشه کیف پولم جا خوش کرده بود و هر از گاهی نگاهی به آن می انداختم و با اطمینان از اینکه هنوز زود است دوباره سر جایش  برگرداندم.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[یکشنبه 1396-11-29] [ 11:26:00 ق.ظ ]
چشمهايشان در هم گره خورده بود و براى روبرگرداندن و خود را به نديدن زدن دير شده بود. عاطفه بود! صميمى ترين دوست دوران مدرسه اش. چند سالى مى شد كه او را نديده بود. بعد از اينكه در دو دانشگاه مختلف قبول شده بودند، بجز چند تماس تلفنى آن هم همان اوايل، ديگر خبرى از او نداشت. دوست نداشت عاطفه او را با آن سر و وضع ببيند، اما چاره اى نبود. عاطفه هم از ديدن او با آن لباس و قيافه جا خورد، اما به روى خود نياورد و با روئى باز او را در آغوش گرفت. 

صندلى كنار دست عاطفه در اتوبوس خالى بود. پهلوى او نشست، مثل آن سالها كه هر دو روى يك نيمكت بغل دست هم مى نشستند. عاطفه هنوز همان عاطفه بود، فقط كمى بزرگتر و خانمتر شده بود. درست مثل آن روزها، قرص زيباى صورتش را با چادر قاب گرفته بود. صورت ساده و بى آرايش، چشمها و لبخند عاطفه، بناگاه آينه اى شد كه او توانست گذشته نه چندان دورش را در آن ببيند. 

چقدر از آن گذشته فاصله گرفته بود و اين را امروز با ديدن عاطفه فهميد. انگار كه ديدنش تلنگرى بود كه او را از خواب بيدار كرد. سعي كرد دستهايش را كه با ناخن مصنوعى و آستينهاى كوتاه جلوه گرى مي كرد، قايم كند. اما صورتش را چه مي كرد؟ كمي كه به خود مسلط شد، شالش را كه يله روى موهاى بلندش رها شده بود جلو كشيد و آهسته دستمالى از كيفش در آورد تا در فرصتى مناسب لبهايش را كم رنگتر كند. تا به حال اينقدر احساس خجالت و حقارت نكرده بود. 

حرفهايشان گل انداخته بود، اما او درست نمي فهميد چه مى گويد و چه مى شنود. ذهنش درگير شده بود. اگر امروز عاطفه را نديده بود، شايد به اين زودى به ياد نمى آورد كه روزى چادر  به سر داشت، سر صف صبحگاه قرآن مى خواند و در نماز جماعت مدرسه فعال بود. كى اينقدر عوض شده بود كه خودش هم نفهميده بود؟ 

بعد از دو سه ايستگاه عاطفه خداحافظى كرد و پياده شد و او را با هجوم افكار و خاطرات تنها گذاشت.

يادش آمد اولين بار ترم دوم دانشگاه بود كه چادرش را برداشت، به بهانه انداختن كوله پشتى. كتابهاى سنگين دانشگاه را فقط كوله تاب مى آورد و از نظر او كوله با چادر مناسبتى نداشت. ترمهاى بعدى، يواش يواش مقنعه اش را عقب كشيد و دستى هم به صورتش برد تا از قافله عقب نماند. 

و امروز آنچنان عوض شده بود كه آرايش دائم و ناخنهاى مصنوعى رنگ به رنگ مجالى براى وضو به او نمى داد و كم كم نماز خواندن هم از سرش افتاد. 

آنقدر غرق در افكارش بود كه ايستگاه را رد كرد. ايستگاه بعدى از اتوبوس پياده شد و در پياده رو شروع به قدم زدن كرد. براى رسيدن به خانه عجله اى نداشت، هميشه در حال قدم زدن بهتر فكر مى كرد!

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[پنجشنبه 1396-11-26] [ 07:01:00 ب.ظ ]
بي صدا وارد اتاق شد و بالاي سر تخت او ايستاد.  به چهره دوست داشتني دختر كه خوابيده بود، نگاهي انداخت و لبخندي حاكي از رضايت روي لبش نقش بست. چقدر معصومانه خوابيده بود. همانطور بي صدا برگشت و به تخت خواب خودش رفت. آنقدر به خوشبختي دخترش و آرزوهايي كه براي آينده آش داشت، فكر كرد تا خوابش برد. 

هميشه دلش مي خواست دخترش، بهترين باشد. از لحظه تولد او دغدغه تربيت صحيحش را داشت و اكنون پس از گذشت ١٧ سال، فكر ميكرد بخوبي از عهده اين كار برآمده است. دختر هيچ مشكل اخلاقي و رفتاري نداشت، درسخوان و مؤدب بود و نماز و روزه اش هم بجا. با اينكه از خانه تا مدرسه او راه زيادي نبود، از همسرش خواسته بود برايش سرويس بگيرد تا هيچ آفتاب و مهتابي روي او را نبيند، غافل از اينكه آفتاب و مهتاب پايشان را داخل خانه و اتاق دخترش گذاشته اند!

يك روز در آشپزخانه بود كه تلفن زنگ زد. دوست قديمي اش بود. از او مي خواست امروز عصر تنها به خانه آنها برود. چرا تنها؟ هميشه دختر را هم همراهش مي برد! … در خانه شان را كه زد، دوستش رنگ پريده جلوي در آمد و با اضطراب و دستپاچگي او را به درون خانه دعوت كرد. پس از خوش و بش هاي معمول، احساس كرد اوضاع عادي نيست. انگار دوستش مي خواست چيزي به او بگويد و نمي توانست. بد به دلش راه نداد، تا اينكه دوستش گوشي همراهي را آورد و با دستاني لرزان انگار دنبال چيزي در آن مي گشت. گيج شده بود، اصلا معني رفتار او را نمي فهميد. دوستش مرتب مي گفت چيز مهمي نيست، نگران نباش! 

ديگر زمان و مكان برايش مفهومي نداشت، فقط روي صفحه گوشي دخترش را مي ديد كه بدون پوشش و با كمي آرايش و با ژست هاي جورواجور، جلوي چشمانش رژه مي رفت. باورش نمي شد اين دختر كه به او لبخند ميزند، همان دختر معصوم خودش است، دختري كه آفتاب و مهتاب رنگش را نديده بود. 

آه! … به ياد تبلتي افتاد كه چند ماه پيش براي تولدش خريده بودند و از آن روز انگار دخترك ساكت و مرموز شده بود. 

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[پنجشنبه 1396-11-19] [ 09:12:00 ق.ظ ]
سالها پيش در روستايي پر درخت، چندين غريبه تبر به دست، روز روشن به جان درختهاي روستا افتادند. صداي بلند تبر و افتادن سهمگين اولين درخت، همه اهل روستا را خبر مي كند. مردم دسته دسته از خانه ها بيرون زده و به طرف صدا مي روند. غريبه هاي تبر به دست زيادند و دست مردمان روستا خالي، اما همه مردم مي دانند اگر هر چه زودتر جلوي آنها را نگيرند به زودي نه درختي برايشان مي ماند و نه روستايي. پس دست بكار مي شوند، همه با هم يكي شده و با چنگ و دندان آنها را از روستا بيرون مي كنند. 

چند سال بعد، همان روستا

زندگي جريان دارد، كودكان روستا بازي ميكنند و مي خندند. زنان و مردان روستا با خاطري آسوده شب را به روز و روز را به شب مي رسانند. خاطره غريبه هاي تبر به دست از ذهنشان پاك شده است. اما ناگهان يك روز صبح صداي افتادن درختي، دوباره آن خاطره را در يادشان زنده مي كند. همه به سمت صدا مي دوند، اما خبري از هيچ مرد تبر به دستي نيست. پس با خيال راحت به خانه برمي گردند و افتادن درخت را اتفاقي مي دانند. اما فردا و فرداها اين حادثه تكرار مي شود و هر روز درختي بي دليل به زمين مي افتد. مردم وقتي متوجه دشمن نامريي مي شوند كه كار از كار گذشته است. آفتي سالهاست به جان درختان روستا افتاده، از درون آنها را پوسانده و هر روز يكي را به زمين ميزند. اهالي روستا دير خبردار شده اند. 

اين جنگ نرم است! 

جنگ نرم خبر نمي كند، عجله ندارد، صدا ندارد، توپ و تانك و جبهه و خط مقدمي در كار نيست. دشمن موريانه وار به درون خانه ها سرك ميكشد، طوري كه آب در دل هيچكس تكان نخورد. دشمن جنگ نرم، ترسناك و خشن نيست، جذاب و دلفريب است. مهمان هر روزه زندگي هايمان شده و آن را از درون مي پوساند و تهي ميكند. همچون يك موريانه بي صدا و به ظاهر بي آزار و ضعيف.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: مناسبتها, نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[چهارشنبه 1396-11-11] [ 11:22:00 ب.ظ ]
در را که باز می کنم سوز سرمای هوا به صورتم می خورد. چاره ای نیست, باید به دل کوچه بزنم. خیلی زود سرما تمام وجودم را فرا می گیرد. هنوز به سر کوچه نرسیده ام ولی دستانم به گز گز افتاده اند و انگشتانم انگار در اختیارم نیست. کاش می توانستم مسیر طی شده را برگردم و شال و دستکشم را بیارورم, اما فرصتی نیست. تا جایی که می توانم در خود فرو می روم, دستانم را زیر چادر قایم می کنم و قدم هایم را تند.

هوا بس ناجوانمردانه سرد است. با خود فکر می کنم حتما شب پیش جایی برف آمده که هوا اینچنین سرد شده و سوزَش نصیب ما.

به یاد عکسی می افتم که چند روز پیش دیده بودم عکسی هوایی از نقشه ایران که همه کشور را جز اصفهان سفید پوش نشان می داد.حتی جنوب کشور را. نمی دانم این عکس واقعی بود یا شیطنت کاربران فضای مجازی! ولی عجیب گویای حال و هوای این روزهای شهرمان است, شهر گنبد های فیروزه ای, شهر زاینده رود همیشه زنده و شهر زیبای خدا, چند سالی است که حال خوشی ندارد. از زنده رودش فقط اسمی باقیست و از هوایش فقط یادی. میراث گذشتگان در خطر نابودی و تخریب است و کشاورزانش سخت درمانده در کار خویش.

جايي شنیده ام روزی که نمرود برای سوزانده حضرت ابراهیم در آتش هیزم فراهم می کرد از همه جای عالم عالم هیزم طلب کرد و همه اجابتش کردند جز اصفهان.

آن وقت حضرت ابراهیم دعا نمود که این شهر برای همیشه از بلایای طبیعی مصون باشد. نمی دانم افسانه است یا واقعیت, اما شهر من ثابت کرده  که همیشه حامی ابراهیم بت شکن بوده است. در هر عصر و زمانی. کاش امروز گناهانمان هیزمی نباشد برای سوزاندن دل آخرین سلاله از نسل ابراهیم. کاش آن گونه باشیم که مهدی فاطمه چون جدش ابراهیم به شهر ما و به مردمانش مباهات کند و دعایمان کند تا این شهر نگین فیروزه ای بماند برانگشتری عالم.

اشتراک گذاری این مطلب!
موضوعات: نویسنده:صفورا صیرفیان پور  لینک ثابت
[سه شنبه 1396-11-10] [ 11:32:00 ق.ظ ]
1 2
 
   
 
نوروز 97